طراحی داخلی به سبک صنعتی

تا چندی پیش سبک صنعتی اصلا به عنوان یک سبک شناخته نمی‌شد و تنها بخشی از زندگی روزمره کاری به حساب می‌آمد. ولی این سبک کم‌کم به دلیل عدم وجود تظاهر در آن و جذابیت بصری ناشی از وجود سطوح کاربردی، معماری بدون روکش و استفاده از اشیای یافته شده و بازمصرف شده، توجه‌ها را به خود جلب کرد. این سبک ناگهان تبدیل به گرایشی پرطرفدار شد و هیچ نشانی از افول مقبولیت آن هم دیده نمی‌شود و این روزها چه در فضای داخلی لوکس و چه در فضاهای ساده، می توان شاهد استفاده از سبک صنعتی بود.

طراحی داخلی صنعتی همانطور که از اسم آن مشخص است؛ مربوط به عصر صنعتی شدن جوامع و ظهور کارخانه و ماشین آلات و غیره می باشد. که بیشتر برای دکوراسیون فضاهایی مانند ساختمان های قدیمی و اتاق ها با طاق ها و سقف های مرتفع معروف است که البته می توانند به فضاهای زندگی نیز تبدیل شوند. همچنین می توان برای آپارتمان ها و خانه های سنتی و نیز فضاهای تجاری و یا اداری از این سبک استفاده کرد.

اولین و مهم ترین ویژگی در سبک صنعتی، اکسپوز بودن آن است. از نظر معماری یک اتاق صنعتی هیچ چیزی برای تصور کردن باقی نمی‌گذارد. معمولا در چنین اتاقی زیرساخت‌ها کاملا نمایان هستند و حتی مجراهای داخلی هم دیده می‌شوند. دیوارهای ناتمام، پنجره‌های خالی و تیرهای بیرونی، اسکلت ساختمانی که این فضا را ساخته نشان می‌دهند. یک زمختی مناسب.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، امروزه سبک صنعتی در ترکیب با دیگر سبک ها مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که اشاره شد و از نام این سبک هم پیداست، ویژگی های این سبک برخواسته از محیط های صنعتی است و خشونت و زمختی خاصی با خود به همراه دارد.

به همین دلیل سبک صنعتی، بویژه برای محیط های مسکونی، در ترکیب با دیگر سبک ها نظیر مدرن و مینیمال مورد استفاده قرار می گیرد. یعنی بخش هایی از یک فضا با سبک صنعتی و بخش هایی دیگر با سبک مدرن طراحی می شوند تا بدین وسیله، هم نمودهایی از طراحی صنعتی در فضا مشهود باشد و هم فضا دچار خشونت زدگی نشود و در درازمدت کاربران بتوانند از فضا استفاده نمایند.

ویژگی های سبک صنعتی در طراحی داخلی

در واقع مواد لازم برای طراحی این سبک یا بهتر بگوییم آنچه که برای نشان دادن این سبک در فضای خود نیاز دارید، ایجاد لایه هایی از سطوح خشن و زاویه دار و نیز به کارگیری مواد و مصالحی است که گذشته صنعتی را به خوبی به تصویر کشد. ساده ترین راه برای نشان دادن سختی و خشن بودن فضا این است که برخی از دیوارها وسطح ها را ناتمام و یا اکسپوز رها کنیم. علاوه بر آن، با استفاده از عناصر فلزی و اشیای صنعتی قدیمی که از استیل، فلز یا چوب ساخته شده اند، می توان به تشدید زبری و صنعتی بودن فضا کمک کرد. به کار گیری لوله های صنعتی و فلزی نمونه هایی از این مثال هستند.

رنگ

در سبک صنعتی، رنگ های مورد استفاده معمولا محدود هستند. رنگ هایی نظیر خاکستری، رنگ آهن و فلزات، رنگ آجر و … شاید از اصلی ترین رنگ های مورد استفاده در این سبک باشند. اما لازم به ذکر است، سقف انتخاب رنگ در این سبک به هیچ وجه بسته نیست و می توان از رنگ های دیگر در طراحی فضا بر اساس این سبک استفاده نمود.

پالت رنگ این سبک باید از مجموعه رنگ های روشن و پرمایه تر انتخاب شود؛ همچنین باید از تنالیته های گرم و خنثی برای اجزا و دکوراسیون فضای خود استفاده کنید تا محیط خود را با این رنگ ها پر نمایید. هنگامی که سایه های خاکستری با رنگ سفید ترکیب می شوند، بسیار زیبا و فریبنده جلوه می نمایند.

دیوارها و سازه

به طور کل سازه در این سبک به صورت خام – نمایان و به اصطلاح اکسپوز اجرا می شود: آجرهای نمایان، تیر و ستون های فلزی؛ بتن اکسپوز، چوب های کار نشده و استیل ضد زنگ همه مثال های خوبی برای این سبک می باشند. دیوارها نیز باید با قطعات بزرگی از آثار هنری پوشش داده شوند.

کف

پرکاربرد ترین متریال برای استفاده در کف فضاهای سبک صنعتی، بتن جلا داده شده است. که این می تواند به همان اندازه ای که از این سبک انتظار می رود، خشن و ناقص به نظر رسد. کفپوش چوبی یا سنگی نیز می توانند گزینه های مناسبی برای دستیابی به سبک صنعتی باشند.

دکور و مبلمان

اگر می خواهید دکوراسیونی به سبک صنعتی داشته باشید حتما باید آجر های قرمز رنگ را در آن به کار ببرید. برای این منظور می توانید از کاغذ دیواری هایی با طرح های آجری نیز بهره ببرید و با استفاده از اکسسوار های صنعتی و مبلمان چوبی دکوراسیون را کامل کنید.

آجر های قرمز از سال 1947 با تبدیل یک کارخانه ای که دارای دیوار آجری بود به یک خانه مسکونی برای اولین بار در دکوراسیون مورد استفاده قرار گرفت و به یکی از ویژگی های اصلی سبک صنعتی تبدیل شد. به همین دلیل استفاده از آن ها در این سبک بسیار اهمیت دارد. همراه با طرح های آجری می توانید از لوله های فلزی آب، عناصر روشنایی بخش صنعتی و اکسسوار های چوبی استفاده میشود .

مبل های بزرگ و راحت به همراه بالشتک ها و یا کوسن های حجیم را در کنار آثار هنری و قطعات دکوراسیون مربوط به این سبک قرار دهید.

روشنایی

چراغ ها و آباژورهای ایستاده تک در کف اتاق از جنس استیل، منبعی عالی جهت نورپردازی این سبک می باشند. همچنین می توان از چند لامپ آویزان با متریال هایی از جنس فلز و استیل هم برای نورپردازی فضا بهره برد.

یکی از چالش های موجود در سبک دکوراسیون صنعتی، انتخاب منابع روشنایی مناسب است. اغلب در این سبک از آباژورهای پایه بلند و آویزهای روشنایی ساده با جنس فلزی استفاده می شود. البته ناگفته نماند که آباژورها و آویزهای قدیمی و وینتج نیز برای این سبک مناسب می باشد.